ÇAYIN COĞRAFİ YAPISI

072005 (20)

ÇAYIN COĞRAFİ YAPISI

İlçemiz Sultandağı’nın eteğinde bir belde olup geniş ova ve düzlüklere sahiptir. Rakımı 1010 olmasına rağmen İç Anadolu Platosu özelliklerini taşır. İlçenin en yüksek yerleri Güneydoğuda Gelincik Ana tepesi 2610 m., güneyde 2519 rakımlı Topak tepe ve 2063 rakımlı Kırkaya tepesi Sultandağı’nda bulunmaktadır. İlçe merkezi doğu ve batı karayollarına bağımlı olarak uzantılı, Sultandağı’nın kuzey etlerinden meydana gelen kum yığıntılarından dolayı biraz yükselmiş ve düz arazide yer almakla birlikte sert zemine sahiptir.

Torosların uzantısı olan Sultandağları oldukça zengin kömür madenine sahiptir ve ayrıca demir, simli kurşun, arduvaz madenlerine rastlanılmıştır. Dağların yapısı billuri, sist ve mermerleşmiş kalkerlerden oluşmaktadır.

Arazinin yaklaşık %20’sini göl ve bataklıklar oluşturmaktadır. Karamık Gölü adı verilen 1000 m rakımlı bir bataklıktır. Bozan ve Karakuş dağlarından beslenen Karamık gölü suyu batarak Eğridir Gölünü’nü besleyen pınarları oluşturmaktadır. İlçenin kuzeydoğusunda ,Eğridir Gölü’nü besleyen pınarları oluşturmaktadır. İlçenin kuzeydoğusunda bulunan Eber Gölü 967 m rakımlı olup 125 km2‘lik alana sahiptir. Buharlaşma ve besleyen kaynakların rejiminin bozuk olması nedeniyle her iki gölümüzün yaz aylarında su seviyesi düşmekte ve bataklıklar oluşmaktadır. Göllerimiz sazlık ve kamış bakımından zengin olduğundan hem Seka Selüloz Fabrikasının ham maddesini karşılarken hem de halkın bir kısmının geçim kaynağını oluşturmaktadır. Son zamanlarda yakın çevrede bulunan fabrika atık suları göllerimizi kirletmekte ve canlıları yok etmektedir.

İlçemizde bulunan Çay ve Eber derelerinden başka Kali Çayı yer almaktadır

Facebook Girişle Yorum Yap

Benzer Konular

Toplam 1 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.1

Yorum Yap

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.